Znajdziesz nas w Google+
top
logo

TERAZ GOŚCIMY :

Naszą witrynę przegląda teraz 421 gości 
Użytkowników : 21363
Artykułów : 3590
Odsłon : 10830183

REJESTRACJA

LOGOWANIE






feed-image Substrybuj tą stronę
Strona startowa Interpretacje organów podat. Ryczałt - usługi doradztwa podatkowego świadczone przez spółkę cywilną
Ryczałt - usługi doradztwa podatkowego świadczone przez spółkę cywilną PDF Drukuj Email
Blok tematyczny - Interpretacje organów podatkowych
Wpisany przez Jerzy Jarosiński   

Ryczałt - usługi doradztwa podatkowego świadczone przez spółkę cywilną


BI/005/0225/03

Ryczałt – usługi doradztwa podatkowego świadczone przez spółkę cywilną.

Stan faktyczny:
Spółka cywilna doradców podatkowych świadczy usługi w zakresie doradztwa podatkowego na rzecz podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą. Usługi te zostały określone w sekcji K Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Pytanie:
Czy przychody uzyskiwane przez spółkę z tyt. świadczonych usług mogą podlegać opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 17%?

Stan prawny:


Podobnie jak w latach ubiegłych co do zasady wykonywanie wolnego zawodu wyłącza korzystanie z możliwości opodatkowania przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Od 1 stycznia 2003r. wyjątek uczyniono tylko dla wolnych zawodów wymienionych w nowym art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, w myśl którego pojęcie wolnego zawodu dla celów tej ustawy zostało definiowane jako: pozarolnicza działalność gospodarcza wykonywania osobiście wyłącznie na rzecz osób fizycznych przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny.
 Jednocześnie w art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. „d” ustawy określa wprost, że przepisów ustawy nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu prowadzenia działalności w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust.1 pkt 11. Oznacza to, że nie mogą podlegać tej formie opodatkowania przychody z wykonywania zawodu np.: architekta, rzecznika patentowego, adwokata, radcy prawnego, biegłego rewidenta.
Również świadczenie usług w zakresie doradztwa podatkowego nie jest zaliczane do wykonywania wolnych zawodów, które mogą od 1 stycznia 2003 r. być opodatkowanie w tej formie. Wyliczenie profesji zawarte w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy z 20.11.1998r. nie jest przykładowe, lecz wyczerpujące. Wśród nich zaś nie ma doradców podatkowych. Nie ma przy tym znaczenia, że  podatnicy ci świadczą swe usługi także dla podmiotów innych niż osoby fizyczne. Z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie korzystają bowiem podatnicy prowadzący działalność w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11 tej ustawy.

W świetle powyższych przepisów przychody uzyskiwane z tyt. świadczenia usług w zakresie doradztwa podatkowego nie mogą korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.



 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

AKTY PRAWNE

Ustawy_kodeksy_2.jpg

NIEZBĘDNIK

Niezbednik_Forum_Gospodarcze_4.jpg

Biuro rachunkowe

fig1.JPG

. . Informator budowlany

Forum_gospodarcze_Informator2.JPG

Gold & Day

BANER 1.jpg

Firma w Bielsku

Firma_w_ Bielsku_3.JPG

Platforma Familo

Familo_jurekjaro4.jpg

PSL - Bielsko

psl2.JPG

Współpracujemy z:

wspolpraca_3.jpg
firmy_net_banner.jpg


301012 160x600_brand_preview_v2 Image Banner 160 x 600

bottom
top

Najnowsze artykuły

Najczęściej czytane

Warto odwiedzić

Zobacz też:


bottom



Copyright ©  2009-2014 Forum Gospodarcze - portal dla ludzi biznesu